Ako sa vaše lietadlo približuje k Maldivám, uvidíte jeho 26 atolov v Indickom oceáne. V týchto atoloch je 1200 najkrajších ostrovov. Len asi 200 je obývaných a asi 100 je pridelených rezortom.
Predstavte si sami seba na jednom z týchto rajských ostrovov s osobným lokajom, ktorý vám bude servírovať krásne prezentované jedlá v pokoji vašej vlastnej vily. Pramene vo vašej mysli sa začínajú uvoľňovať a telo sa úplne upokojuje. Ako si vychutnávate tento úžasný pokrm, môžete pozorovať dúhu rýb vo vode, takže len diamanty svetla na povrchu poukazujú na jej prítomnosť. Tvoje oči, tvoj duch a tvoje telo sú všetky nasýtené a tvoje vnútro si povzdychne.
Áno, toto je ostrov, kde pôžitkárstvo v konečnom dôsledku nie je len pre bohatých a slávnych!
Väčšina rezortov tu má svoje vlastné útesy, čo znamená, že môžete jednoducho vyplávať z vašej vlastnej vily, nechať sa unášať na hladine a podľa chuti sa ponárať. Niektoré rezorty vás tiež zavedú aj na niektoré z najlepších miest na šnorchlovanie v okolí. Nezáleží na tom kam pôjdete, rozmanitosť rýb, koralov a iných lastúrnikov je bez porovnania a voda je taká čistá, že si myslíte, že ju môžete dýchať.
Keďže väčšina Maldivčanov je iba tuniaky, ryby z útesov sa necítia byť vystavené výzvam ľudí a často vás obklopia v hýriacich farbách. Korytnačky sú chránené a stovky ich prežijú. Často uvidíte stovky malých žralokov v blízkosti niektorých pláží, ale nebojte sa; vy nie ste kvalifikovaní ako večera, takže nemajú žiaden záujem. Dvojmetrové pracháče sú obyčajne tak sýte z ľahko dosiahnuteľných útesových rýb, že o niečo z vašich proporcií nie je záujem. Sýty žralok je sen plavcov a títo chlapci sú vždy sýti.
Raz sa náš priateľ fascinoval pruhovaným ostriežom a strávil čas jeho prenasledovaním. Ostriež sa obával nekorektných krokov a urobil mu hrču na nose! Sú tu aj obrovské manty a v Huvafen Fushi ich môžete kŕmiť každý večer. Rezort má rezidentného biológa, ktorý vám rád rozšíri vedomosti o oceánskom živote. Tiež sú tu veľrybie žraloky, ku ktorým môžete blízko plávať a tešiť sa z nich.
Akokoľvek sa rozhodnete, šnorchlovanie na Maldivách je nutnosťou, dokonca aj keď si nasadíte len masku a ležíte vo vode. Ryby prídu k vám.
Väčšina rezortov má kvalifikovaných potápačov, ktorí vás môžu trénovať a certifikovať. Voda je krásne teplá aj v hĺbke 30 metrov, a jaskyne a koralové steny sú veľkolepé. Napoleony a ďalší veľkí pracháči sa pohybujú s veľkou dôstojnosťou a sledujú vás s fascináciou, ktorá sa vás pýta, kto je tu skutočne vystavený! Nespočetné množstvo pyskatcov a sweetlips vás nadchnú farebnosťou.
Ak ste naozaj angažovaný potápač a už máte certifikáciu, môžete si urobiť vodné safari. Rezervujte si loď na internete a oni vás vyzdvihnú na letisku. Budete sa túlať z jedného miesta na druhé, absolvujete dva ponory denne a užívate si rozprávkovú krajinu pod a nad vodou. K týmto safari patrí kuchár s trochu obmedzeným menu, ale skutočným talentom. Toto si tiež môžete rezervovať ako súčasť dovolenkového balíka. Four Seasons má napríklad vlastnú safari loď.
PADI znamená Professional Association of Diving Instructors.
Hoci izolované, Maldivy majú niekoľko z najlepších rezortov so všetkými známymi luxusnými menami. Každý z nich ponúka niečo iné, od domových útesov až po podvodné reštaurácie a kúpele. Pobyt v týchto špičkových strediskách je drahý, ale náklady a výnosy sa líšia u každého jednotlivca alebo rodiny.
Väčšina rezortov má prinajmenšom dve alebo tri reštaurácie, aby si hostia mohli vybrať a jedlo bolo od dobrého až po absolútne vynikajúce v siedmich miestach, kde sme prenocovali. Jedlo však nie je jedinou súčasťou kulinárskeho zážitku na Maldivách; Hilton má podvodnú reštauráciu, kde môžete nahliadnuť do života na útese.
Niektoré rezorty majú podvodné vínne pivnice a iné vás môžu priviesť na ešte súkromnejší ostrov, kde si môžete vychutnať večeru len pre vás a vášho partnera. Pomyslite si na medové týždne, ktoré by ste zažili pri takýchto dobrodružstvách!
Všetky rezorty majú kúpele, z ktorých sú niektoré pod vodou. Toto môže byť výnimočné, a ak je vaším vlastným cieľom sa dať úplne rozmaznať, nemôžete nič pokaziť.
Sem neprichádzajú žiadni miestni obyvatelia než zamestnanci. Maldivčania majú svoje vlastné ostrovy, ktoré sú rovnako krásne. Skutočne sme navštívili jeden z obývaných ostrovov a nadviazali sme kontakt s iným ostrovom, na ktorom mohli dedinčania zbierať palivové drevo. Jeho nedotknuté cukrovo-krištáľové pláže nás veľmi prekvapili.
Rezorty na Maldivách sa vo všeobecnosti nachádzajú na jednotlivých ostrovoch a na rozdiel od iných rezortov na svete sa tu nežobre o žiadne jedlo, žobráci chytajú ryby za svoje turistické doláre a plážoví predavači bičujú svoje husle ako miestnu kultúru. Skutočne, na rezortných ostrovoch nie sú žiadni miestni obyvatelia okrem zamestnancov strediska. Takže ak chcete absolvovať veľký interkultúrny zážitok, pozrite sa niekam inam inde alebo zabávajte sa s rybami. Ale skôr ako to urobíte, opatrne o tom premýšľajte.
Hoci izolované, Maldivy majú niekoľko z top stredísk so všetkými známymi luxusnými menami. mená. Každé z nich ponúka niečo iné, od hotelových útesov až po podvodné vínne pivnice, reštaurácie a kúpele. Je to drahé, ale náklady a výnosy sa líšia u každého jednotlivca alebo rodiny.
Maldivy poskytujú nebeskú izoláciu a súkromie, čo vám dáva možnosť opustiť váš rušný životný štýl napríklad na týždeň. Samozrejme, sú tu aj iní hostia, ale nemusíte ich vidieť dlhšiu dobu.
Ak by ste radšej nechceli nadviazať žiadne kontakty, môžete jednoducho hýriť vo vlastnom súkromnom bazéne a nechať svojho lokaja, aby vám priniesol všetko, čo si prajete. Môžete si dokonca dohodnúť súkromnú večeru na pláži alebo pri hotelovom útese, kde si môžete zaplávať a tráviť čas s rybami a inými živými organizmami žijúcimi na útese.
V mnohých zo stredísk v blízkosti letiska sa môžete prihlásiť na návštevu hlavného mesta Maldív.
V Malé môžete navštíviť Sultánov palác, rybí trh, kde si môžete kúpiť veľkého tuniaka za cenu malého. Oni vám ho pre vás očistia a filetujú. Kúpte si v obchode s potravinami wasabi a sójovú omáčku a vychutnajte si svoje sashimi v rezorte.
Malé je jedným z najhustejšie obývaných miest na svete. Ďaleko nad 100 000 obyvateľov žije na iba 5,8 štvorcových kilometroch pôdy.
Môžete navštíviť aj iné obývané ostrovy. Určité strediská môžu zabezpečiť návštevu jedného z ostrovov určených pre turistov. Tu môžete vidieť, ako ľudia žijú čo je fascinujúce, pretože mnohí z týchto ostrovanov stále žije tak, ako ich predkovia pred stovkami rokov. Samozrejme, okrem televízorov a mobilných telefónov.
Niekedy vám niektorí obyvatelia ostrovov pripravia zábavu a jedlo. Takže, toto je vaša šanca ochutnať skutočné maldivské jedlo a zažiť kultúru. Môžete vidieť ako sušia ryby alebo stavajú lode, čo je pre vás celkom zvláštny zážitok.
Navštívili sme raz ostrov s miestnymi priateľmi a zostali sme na pár dní, takže sme mali možnosť zúčastniť sa na živote miestnych obyvateľov, ako je rybárčenie a piknik na ostrove, ktorý je určený na zásobenie s palivovým drevom. Bývali sme v komunitnom penzióne, ktorý bol veľmi pohodlný a dobre udržiavaný. Obec je veľmi čistá, pretože tam je deň určený pre obyvateľov upratať miesto. Rodiny nás privítali a bola to skúsenosť, ktorú si budeme vždy ceniť.
Kým ste na Maldivách, musíte podniknúť jazdu na dhoni, tradičnej maldivskej primárnej doprave. Niektoré strediská majú dhonis, ktoré sa zmenili na ubytovne, čo je skutočný zážitok. K dispozícii je tiež flotila týchto všadeprítomných Wave Bouncer (vlnový chvastúň), ktoré plávajú medzi Malé a letiskom (len asi 10 minút, ale skvelý výlet).
Väčšina z nich teraz používa naftu, ale v minulosti používali iba plachty. Tradične postavené z kokosového dreva, dhonis sa teraz vyrábajú z dovážaného dreva a sú oveľa stabilnejšie. Práca v lagúnach je jedna vec. Rybolov na otvorenej vode je celkom iná. Ale to boli dni železných mužov a drevených lodí!
Rytmus dhonis je veľkým prispievateľom k maldivskej hudbe a musíte si zobrať CD domov. Hľadajte skupinu Zero Degree Atoll.
Rybolov na Maldivách je veľmi vzrušujúci. Keď sme tam boli, šli sme viackrát chytať ryby a bolo to veľmi uspokojujúce, pretože máte zabezpečený dobrý úlovok na vlastnú večeru.
Maldivčania väčšinou lovia len tuniaky, a keď idú na ryby, používajú kopije. Môžete si zariadiť, aby išli s vami alebo si rezervovať a zažiť rybárčenie na Maldivách, alebo si môžete rezervovať pravidelnú rybársku výpravu cez svoj rezort. Niektoré expedície ponúkajú obe metódy, ako je vidieť na fotografii nižšie.
Ak navštívite Maldivy od apríla do novembra, musíte bezpodmienečne skúsiť surfovanie! Aj keď sa nestretnete s údermi a silou vĺn, ktoré by ste mohli nájsť v iných destináciách, stále je to dosť nato, aby vám ponúkli zábavný čas. Vlny v Indickom oceáne sú oveľa príjemnejšie pre užívateľa. Keď si teda neprajete, aby ste sa ocitli vo veľkých vlnách, ste na Maldivách celkom správne.