Je bežné viesť si zoznam aktivít s výberom Musíš urobiť. Nie je to tak v prípade Maldív, kde návštevníci nemusia robiť nič viac, než sa zabávať, čo sa dá ľahko dosiahnuť pár krokmi zo svojej vily do hojdacej siete na pláži.
Potápanie na Maldivách má však málo paralel kdekoľvek na svete, a to platí pre väčšinu morských aktivít. Kúpeľné procedúry tvoria pozlátok na veľmi chutnom plátku perníkov; a sotva existuje taká nepredvídateľná metropola ako Malé, preludu podobná aglomerácia, ktorú navštevuje väčšina návštevníkov, ktorí milujú slnko, piesok, more a potápanie. Nie je to žiaden zázrak, že Maldivy sú často prvou voľbou pre novomanželov na svadobnej ceste. Podobne je ťažké napísať úvod ako je tento, bez toho, aby sme sa uchýlili k slovu "raj".
Na Maldivách nemusíte cestovať veľmi ďaleko, aby ste narazili na tú pláž, ktorú ste videli v brožúre, kalendári alebo na pohľadnici. Potom si uvedomíte, že to nebolo reklamná fotografia.
A potom prišli všetky klišé – krištáľovo čistá azúrová voda, práškový biely piesok, jeden krok od neba – náhle s extra rezonanciou. Je tu zriedkavý odpad ktorý by narušil idylu, a ryby plávajú až k okraju pláže.
Návštevníkom by mohlo byť odpustené strávenie celej dovolenky na pláži, hoci účinky tropického slnka na ľudskú pokožku sú dobre zdokumentované. Používajte opaľovací krém a zdravý ľudský rozum.
Na Maldivách sú veľryby, ale najprístupnejší morský divácky šport je pozorovanie delfínov, zvyčajne úplne akrobatických.
Delfíny sa zvyčajne spravidla kŕmia okolo západu slnka, čo umožňuje rezortom naložiť dhoni (čln) s platiacimi hosťami a nejakým druhom palubného baru. Je to krásny výlet, dokonca romantický, keď slnko klesá do oceánu a desiatky delfínov sa predvádza nad a pod vlnami. Návštevníci, ktorí by chceli pozorovať delfíny, mali by sa vo svojom rezorte informovať, ako ďaleko musia cestovať, aby si mohli užívať toto predstavenie, a podľa potreby si ho rezervovať.
Koryféna veľká, tuniak, rybka, žralok, plachetník, barakuda – Maldivy pozostávajú z 99 percent mora a hemžia sa skutočnými akadémiami rýb. To je drahý šport, aj keď môžete kompenzovať náklady tým, že požiadate rezortného kuchára uvariť váš úlovok na konci dňa.
Posádky sú zvyčajne veľmi skúsené a nadšené a môžu uplatniť radarovú technológiu v mierne jednostrannej súťaži. Dalo by sa povedať, že základnou podstatou maldivskej expedície je – námorne orientovaná, značne drahá a vykonávaná pred primerane ohromujúcou kulisou.
Angažovaní športoví rybári by sa mali u svojich potenciálnych rezortov informovať o dostupnom vybavení.
Počítanie presného počtu ostrovov na Maldivách, ktoré sa rozprestierajú na ploche nad 90 000 kilometrov štvorcových, komplikuje skutočnosť, že mnohé z nich pri prílive zmiznú. Oficiálne odhady sa pohybujú okolo 1 190.
Cestovanie z jedného ostrova na druhý je menej populárne ako by sa dalo predpokladať; tie, ktoré sú mimo turistickej zóny, sú cudzincom zakázané a tie, ktoré sú v nej, sú ďalekosiahle zameniteľné. Hydroplány a motorové člny premosťujú vzdialenosti pre všetkých, ktorí sú zapálení túžbou po diaľke.
Všimnite si, že niektoré rezorty si rezervujú pobrežné ostrovy pre novomanželov na svadobnej ceste a tých, ktorí majú podobný spôsob myslenia, ktorí ráno jazdia kompou tam a poobede si zabezpečia vyzdvihnutie. Porovnania so záhradou Eden pred pádom sú nevyhnutné. Nie sú potrebné ani figové listy.
Potápanie je vlastne miestne slovo pre “ostrov”, teda Maldivy znamenajú “ostrovy Malé”; a súostrovie by mohlo byť sotva náhodnejšie pomenované. Tisíce potápačov prúdia sem každý rok, a to vďaka vynikajúcej viditeľnosti pod hladinou, nádherným koralom a širokému spektru morských bytostí, ktoré neprekonávajú ani najlepšie akvária na svete. Potápačské miesta sú pre začiatočníkov rovnako príťažlivé, ako pre skúsených veteránov a dokonca šnorchleri so záhradami s korálmi si môžu vychutnať nádherné výhľady len pár metrov od pláže. Skutočne oddaní potápači sa zaregistrujú na potápačské safari, aby sa plavili po atoloch podľa crème-de-la-crème bez toho, aby si dali námahu vkročiť nohou na suchú zem.
Maloobchodné možnosti sú na Maldivách pomerne obmedzené, pretože sú rozdelené medzi hlavným mestom, letiskom a rezortmi. Malé ponúka len málo originálnych suvenírov, ibaže nakupujete potraviny. Výnimkou je thudu kuna – lokálne tkané rohože, turisticky orientované obchody, ktoré sa zlučujú, ponúkajú veľa rovnakých (mierne lepkavých) tovarov, z ktorých mnohé mohli byť dovezené. Na letisku je o niečo väčší výber, zatiaľ čo butiky rezortov často ponúkajú niektoré unikátne dizajnérske šperky a podobné položky (s príslušnými cenami). Všimnite si, že je zakázané exportovať čokoľvek, čo je vyrobené z perál, čiernych alebo červených korálov.
Mnohí návštevníci na Maldivách nevidia nič viac ako letisko a ich letovisko. Ale objavovanie hlavného mesta je ako krok cez zrkadlo do komunity 80 000 duší, naskladaných na malom ostrovčeku, ktorý sa zdá byť akoby vznášajúci, asi 800 kilometrov od najbližšej metropoly.
Neočakávajte Eiffelovu vežu alebo Guggenheimovo múzeum – ale rušné trhy a vedľajšie ulice, mešity a bary (bez alkoholu) majú skutočný šarm.
Úrady sú trochu nedôverčivé ak ide o fotografovanie “dôležitých budov”. Najlepšie poproste niekoho v uniforme. To isté platí pre fotografovanie ľudí, ktorých povolenie by sa malo požadovať pred stlačením tlačidla spúšte.
Iba niekoľko maldivských rezortov nemá v nejakej forme kúpele; a na svete je málo lepších miest, kde si môžete dopriať dlhotrvajúce rozmaznávanie – koniec koncov súostrovie je od prírody nádych luxusu, a čo by mohlo byť vhodnejšie ako dlhý peeling a masáž v čarovne upravenom okolí?
Avšak uvedomte si, že takmer každý návštevník premýšľa v rovnakom duchu a len málokto myslí na to, aby si svoje obľúbené procedúry zarezervoval vopred.
Toto nie je v žiadnom prípade bežný šport, ale on vykazuje silné znaky rozvoja. Chytiť vlnu na Maldivách si vyžaduje určité úsilie, ale stojí za to.
Sezóna trvá zhruba od marca do novembra a len niekoľko dobrých surfových miest je v zóne cestovného ruchu. Surferi si musia vyhľadať rezort v blízkosti dobrých vĺn, alebo si prenajať obytné vozidlo, aby boli pohybliví.
Je povzbudzujúce, že na Maldivách sa momentálne konajú príležitostné medzinárodné surfové súťaže, a že mladí miestni ľudia sa k tomuto športu rýchle pridali, aby preklenuli kultúrny rozdiel medzi turistami a obyvateľmi.
Takmer všetky maldivské strediská poskytujú možnosti vodných športov. Stojí to však zato predtým preskúšať, a sa venujete niečomu zvláštnemu.
Kajaky, člny a windsurfing sú samozrejmosťou. Vodné lyžovanie, kiteboarding a banánové lode sú stále obľúbenejšie, a exotickejšie (keď aj menej šetrné k životnému prostrediu) vodné druhy športov ako napríklad vodné skútre číhajú na vás.
Základné vybavenie je zvyčajne bez poplatkov za prenájom – ale očakávajte, že poriadne zaplatíte za všetko, čo spotrebuje palivo. Vyššie uvedené varovanie pred ultrafialovými lúčmi sa tu opakuje, pretože tieto sa odrazia od vody na nechránenú pokožku, možno bez povšimnutia, až kým nie je príliš neskoro na chladnú morskú brízu.